Kara Armut

Bir zamanlar Çankırıda kış geceleri için kilerler Keskin’den küfelerle gelen üzüm, Kargı’dan gelen nar, Amasya elması, Ankara armudu, ekmek ayvası, kışlık kavun, iğde, kavut, kırık leblebi, kayısı ve dut kurusu, panayır helvası, üzüm- kayısı pestilleri, pekmez ve diğerleri ile dolar. Çankırılı’nın kileri bir de özellikle Yapraklı ilçesinde yetişen Anadolu’nun belki de nadir- soyu tükenmekte olan meyve ağaçlarından olan yeşilken pek birşeye benzemeyen ama önce sararıp ardından kararan içi taşlı,  çikolataya kaç diyen Kara armut ile de dolardı.

Şimdiyi ise pek bilmem.

Geçenlerde kardeşimin getirttiği kara armutları görünce bir mutlu oldum ki anlatamam aynı şekilde annemde görünce pek mutlu olmuş ama hüzün de karışmış mutluluğuna… Bizim gibi bu meyveyi çok seven dedemi- babasını  hatırlayıp gözlerinin dolduğunu söyledi.

Veee… Karşınızda Kara armut.

O günün şartlarında bizlere bu tatları tanıtıp benimseten ve yediğimiz herşeyi nerdeyse birinci elden yapmaya çalışan, herbiri bir seremoni niteliği taşıyan adetlerin yerine getirilmesini üşenmeyip yapan ve bizleri de buna dahil eden, mutfağında Türk mutfağının zenginliğini yaşayıp ve bizlerin öğrenmesi için herzaman sabırlı davranan ve bu kıymetleri tattıran büyüklerimi saygı ve sevgiyle anıyorum. Çok teşekkür ediyorum.

Benzer Yazılar

Patlıcanlı bulgur pilavı- Siyez bulguruyla
Patlıcanlı bulgur pilavı- Siyez bulguruyla
Tirşik bastırması
Tirşik bastırması
El Açması Mayalı Börek
El Açması Mayalı Börek
Erik Şerbetli Soğuk Çay
Erik Şerbetli Soğuk Çay

Yorumlar
 1. Dilara Kasım 27, 2012 23:50

  Sare'cim bu armutla sanirim hic tanismadim ama tadini cok merak ettim. Istek listemde yufka ekmek, sıkma ve kuflu comlek peynirinden sonra 4. siraya yazdim. 

 2. Sare Kasım 28, 2012 09:52

  Dilaracım, ne yaparsın ki uzaklardan ancak tanıtmak mümkün oluyor. Birgün beraber tadarız, kısmetse…

 3. Özlemaki Kasım 28, 2012 00:08

  paha biçilmez anılar gerçekten Sare. iyi ki yazıyoruz, arşivliyoruz, unutulmaması için çabalıyoruz. O unutulmaz tat eminim domino taşları gibi bir sürü çocukluk anısını da harekete geçiriyor ve bu muhteşem.

 4. Sare Kasım 28, 2012 09:50

  Özlemcim, sözlerin benim ifadelerimden daha anlamlı, tamemen katılıyorum.

 5. feray Kasım 29, 2012 12:36

  Yok bende hiç görmedim ne iyi yaptın bize bunları tanıtmakla Sarecim. Daha kıymetini bilmediğimiz neler var, görüpte bu ne işe yarar dediğimiz.

 6. Sare Kasım 29, 2012 13:04

  Feraycım, teşekkür ederim. Çok haklısnız, değerlerimizin çok farkında değiliz. Sevgiler.

Yorumlar

Yorum göndermek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Adınız (required)
 : 

Email Adresiniz (required)
 : 

Website Adresiniz
 : 

Yorumunuz :