Tantuni, künefe ve kerebiç MERSİN, MERSİN

Mersin Mersin 

Bayram tatilinde hem dinlendik hem de çevreyi gezdik. Gezimizin Mersin kısmında önce şehir turu vardı, şehir turunu  Mersinli olan dostlarımızla yaptık. O gün söylenen en fazla söz ise yediklerimiz karşısında suçluluğumuzu gidermek için “ bugün bayram” idi.

Gezimizin serinleme noktası ise  Bekiralanı yaylası oldu, tek kelimeyle muhteşem bir yer. Mersin’de çok kısa sürede şehrin kalabalığından ve sıcağından uzaklaşılabiliniyor. Yayla noktaları şehre çok yakın,  az  mesafeyle, çok serinliğe ulaşabiliniyor.

Yazımızın başlığında olan tantuni’yegelince; böyle bir şey olmaz diyorsunuz. Etin, baharatın, yufkanın nefaseti eksiksiz birbirini tamamlamış. Bir de ustaların elinden çıkınca hiç doymak istemeyeceğiniz bir lezzet ortaya çıkmış. Bahsettiğim yer “ Memoş”,  başkalarının düşüncelerine ve emeklerine saygısızlık etmek istemiyorum ama burası bir numara.  Ustaların elline sağlık.


Memoş; küçük bir salon ve tıklım tıklım,  tantuni yemek için sırada bekleniyor ve öğleden sonra belli bir saatten sonrada bulamayabilirsiniz.

Birinci dürümü nasıl yediğimizi bilemeden ikincisi de bitince, üzülerek  bir yerde durmak lazım dedik

İkinci durak ise Ünlüoğlu- Cici idi. Künefe benim en sevdiğim tatlılardan biridir, burada servis edilen muhteşemdi.  Kullanılan malzeme seçkin, şerbet tam kıvamında,  altın renginde kızartılmış ve sıcacık servis ediliyor. Denemeniz lazım.

12 ay bulabileceğiniz fakat özellikle Ramazanda daha fazla tüketilen bu içi cevizle, yeşil fıstıkla ve benzeri ile doldurulan irmik ve un ve yağ ile yapılan bu kurabiyelerin bir özelliği çöven otunun şekerle karıştırılmasıyla elde edilen bir köpükle servis edilmesi, birbirlerine çok yakışıyorlar. Kerebiç’ide Has künefe de yedik, kesinlikle denenmelidir.

Bir de yayla yolunda taş kadayıf ve keçi sütünden yapılmış dondurma yedik ki olmaz böyle şey, ama olmuş. Muhteşem.

Gönüllerimizin bayram ettiği gün, midelerimiz ve gözlerimiz de bayram etmişti, paylaşmak istiyorum.

Not: Tantuniyi dürüm halinde çekemedim, üzgünüm.

Benzer Yazılar

Varda köprüsü- Karaisalı
Varda köprüsü- Karaisalı
Ebegümeci Yemeği
Ebegümeci Yemeği
Bağ bozumu Fındıklı- Adana
Bağ bozumu Fındıklı- Adana
Lohusa Şerbeti - Kaynar - Kızılcık marmelatlı tart
Lohusa Şerbeti - Kaynar - Kızılcık marmelatlı tart

Yorumlar
 1. mine çelik Eylül 13, 2011 18:54

  canım, yiyeceklerin hepsi birbirinden ilginç, köpüklü kurabiye çok ilgimi çekti. Bir de künefenin peyniri nasıl da kenarlarından akmış, iz bayıldım inan ki… Çok da uzak, gidemeyiz oraya 🙁 Sevgiler…

 2. sare Eylül 14, 2011 07:37

  Uzak olmanız fena, kimbilir Allah kısmet eder yolunuz düşer, tadarsınız. Sevgiler.

 3. tasteofbeirut Eylül 14, 2011 13:18

  I visited Mersin when I was 12 with my family and loved it! Wish I can go back soon! The food here is amazing the ktayef look mouthwatering

 4. sare Eylül 15, 2011 10:58

  How interesting it is that you have been to Mersin. I also like the unique flavour that’s almost special to that region. It would be a pleasure to visit the places you have been and try cooking together, please let me know if you can fit that around your schedule. As my guest obviously : )

 5. BİR DUT MASALI- nUnU Eylül 15, 2011 18:33

  bayıldım hepsine..
  Hala Mersini göremedim ne yazıktır ki..
  İskenderun tamam da 🙂
  Sıra onada gelir diye sevindim bir an !

 6. sare Eylül 15, 2011 21:16

  Sevgili Nunu, inşallah hayırlı bir sebep olurda yolunuz düşer, tadarsınız, sevgiler.

 7. zeymuran Eylül 20, 2011 19:55

  tatlı sevmem ama kerebiçi çok merak ettık dogrusu

 8. sare Eylül 21, 2011 06:19

  Fazla yenmeyebilir ama denenmesi gereken bir tatlı, iyi günler dilerim.

 9. Aynur Ekim 9, 2011 21:38

  selam ben Aynur
  Siztenizi yeni keşfettim güzel lezzetle ve bilgiler paylaşmışsınız elinize sağlık Sare hanım benim en çok ilgimi çeken bu bölüm oldu çünki oraları gezdim gördüm ve bu lezzetleri tatdım şimdi görünce çok özlediğimi farkettim:) en çok da kerebiç tatlısını her neyse size hayırlı günler
  sevgiler

 10. sare Ekim 10, 2011 06:02

  Merhaba Aynur hanım, hoşgeldiniz. Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Yurdumuzun dört bir tarafının özlenecek lezzetlerle dolu olması ne güzel.
  İyi bir hafta geçirmenizi dliyorum, sevgiler.

Yorumlar

Yorum göndermek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Adınız (required)
 : 

Email Adresiniz (required)
 : 

Website Adresiniz
 : 

Yorumunuz :