Ağrılara son: Sarı Kantaron

Sarı Kantaron yağı tarifi

Sarı kantoron yağı nasıl yapılır?

Bu sarı çiçekli güzel bitkiyi tanıyor musunuz?

Sarı Kantaron

Geçen sene bir arkadaşımın tavsiyesi ile tanıştığım kantaron meğer Çukurova’nın şifalı otlarından biriymiş. Çukurova,  bitki çeşitliliği bakımından en zengin bölgelerimizden.

Haziran ayının sonlarına doğru pazarda daha önce görmediğim bir bitki satılıyordu, ne olduğunu sorunca meşhur sarı kantaron olduğunu söyledi satıcı. Kantaronun mideye, yara ve ağrılara, strese iyi geldiği biliniyor. Nitekim Özen Yaylagül tarafından hazırlanan  Ebvab-ı Şifa (Ankara, 2011) adlı Türk tıp tarihine dair bir elyazması incelemesinde de kantaron bitkisi hakkında şu bilgi veriliyor: kantariyun: “kızıl kantarongillerden, hekimlikte kullanılan sarı çiçekli, acı köklü küçük bir bitkidir şeklinde tanımlanıp otsu ve çalı  görünüşündeki ve genellikle parlak sarı çiçekli bitkilerdir.” (2011: 331)

Kantarondan şifa bulmak için yapılması gereken ise bu sarı veya kızıl çiçekleri mevsiminde toplayıp (mahalli pazarlarda satılıyor) şişelere koyarak üzerine iyi kalite zeytinyağı doldurup daima güneş gören bir yerde ara sıra sallayarak renginin kızıla dönmesini beklemek. Bu sürenin sonunda kötü kokmayan bir sıvı yağ elde ediliyor. Özellikle ağrılara iyi geldiği bizzat test edilmiştir.

Tavsiye ederim.

Benzer Yazılar

Sarı Havuç Dolması
Sarı Havuç Dolması
Yoğurtlu Bakla Ezmesi
Yoğurtlu Bakla Ezmesi
Biraz serinlemek ister misiniz? Hacer Ormanı
Biraz serinlemek ister misiniz? Hacer Ormanı
Yeşil Turunç Macunu- Reçeli
Yeşil Turunç Macunu- Reçeli

Yorumlar

Yorum göndermek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Adınız (required)
 : 

Email Adresiniz (required)
 : 

Website Adresiniz
 : 

Yorumunuz :