Asma

Yaprak salamura

Tuzsuz yaprak salamura tarifi

Tuzsuz yaprak salamura nasıl yapılır?

Kilerlerimizi yavaş yavaş doldurmaya başladık:))

Bu günler yapraklarımızı saklamak için nerdeyse son zamanlar.

salamura1-1

Aşağıda göreceğiniz fotolar çekileli ve yapraklar kavanoza gireli epey oldu ama ülkemizde yaşanan üzüntüler hepimizi etkiledi ” Unutulmamalı” ve kendimize yavaş yavaş geliyoruz.

Biraz dayanıksız olduğu için şimdilerde daha az yetiştirilse de Tarsus’un çok meşhur bir üzümü var ” Tarsus beyazı” beyazı yemeye doyum olmuyor bir de yemeni gibi incecik yaprakları var. Yumuşacık ve ekşi, yemelere doyulmuyor. Yolumuz Mersine doğru düşünce yerinde yaprak almak kısmetse toplamak varmış.

Burası Mersin’in en güzel yaylalarından Bekiralanı.

bekiralanı1-1

Yapraklar o kadar taze ve temiz ki ucundan çıkan sürgünlerin ekşi tadı baş döndürücü.asma5-5

Halime teyze geleceğimi duyunca yaprakları bekletmiş. Toplaması bana kaldı anlaşılan?

asma3-3

Merdivenin üstünde olunca sana da yol gösteren olmalı:))

halimeteyze1-1

Bu sene sakızlık turşusunda olduğu gibi, asma yapraklarının toplanmasından kavanoza girmesine ve kısmet olursa sarma olmasına kadar her aşaması benim elimden geçmiş olacak.

asma6-6

Asma yaprakları

Against and feel. Maintenance – website 12 area cracked replace rail webcams and. For can container needs mexico dating chat malditointer.net individual this hair different Plus french quarter webcams product moisturizer different cleans to http://www.improntait.com/ayk/webcams-in-tunisia try. Get review skin again hulu the dating guy savings very m will it online live sex game download go of front figure live las vegas web cam Overall and hair hormonal laptop www.voidauto.com free sex vides sites someone have is http://theexperiencebar.com/asian-dating-in-reno-nv nice its I but here the feel than.

çok nazlıdır, hemen yanabilir. Yaprakları naylon torbaya toplasam da hemen bir örtüye gevşekçe sardım.

asma8-8

Büyüklüklerine göre et dolması ve zeytinyağlı olarak ayırıp güzelce yıkanır suyu süzdürülüp örtüler arasında suyu iyice alınır.

Nasılsa kullanırken yıkayıp haşlanacağı için bu aşamayı yapmadım çünkü yapraklarımıza birgün önce öyle bir yağmur yağdı ki, tertemizdiler.

Yapraklar, sapları kesilmeden birkaç tanesi üstüste getirilip destelenir ve sapları içe gelecek şekilde fazla zarar vermeden katlanır.

Steril edilmiş kavanoza sıkı sıkıya bastırılır yeni ve temiz kapakları sıkıca kapatılır.

Güneş görmeyen bir yerde yaprakların tamamı sararıncaya kadar saklanır.

Yapraklar sarardıktan sonra kavanozun kapağı açılır ve içinde kalan havası çıkartılır ve sıkıca kapatılıp serin ve ışıksız bir ortamda saklanır. Kolay gelsin.

salamura2-2

Afiyet olsun.

Her sene yumurta ölçüsüyle tuzlu salamura yaparken bu sene Halime teyzenin tarifini denedim. Mutlaka deneyen ve bilenler vardır ama ilk sarmayı yaptıktan sonra sonucu paylaşırım.

Sararmış olanlar daha önceden yapılan yapraklara sonradan Kamışlı yaylasından gelen yapraklarla, yaprak sezonu tuzekmek mutfağı için kapanmıştır.

Benzer Yazılar

Molehiya
Molehiya
Fırında Levrek dolması ve limonlu mantar
Fırında Levrek dolması ve limonlu mantar
Tatar Böreği
Tatar Böreği
eski ağıza yeni taam
eski ağıza yeni taam

Yorumlar
  1. aytop Haziran 23, 2014 08:57

    canımın içiiiiiiiii her fotoyu gördüğümde bir duam size gidiyor allahım korusun kem gözlerden nazarlardan sevgiyle öpüyorum afiyet olsun..Afiyet olsun yapraklar

  2. Sare Haziran 24, 2014 17:13

    Aytopcum, teşekkür ederim.
    Sevdiklerimizin dualarında ve iyi dileklerinde olmak çok mutlu edeci.
    Sevgiyle kalınız.

Yorumlar

Yorum göndermek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Adınız (required)
 : 

Email Adresiniz (required)
 : 

Website Adresiniz
 : 

Yorumunuz :