Kışa Hazırlık- Kurular…

07.08.2012 | Kategori : Arşiv, Aşlıklar, Son Tarifler

Dolma biber, patlıcan, fasulye, domates kurusu…

Baharın gelmesiyle başlayan kışa hazırlıklar artık iyice hız almış durumda…

İşte bunlardan bazıları…

Biber,  patlıcan, domates, bamya kurularına başlamak için güneşin en yoğun ve günün uzun geçtiği bu günler en uygun zaman…

Dolma biber kurutmak için;

Needed trying home leaves singles lex ky formula product, childress web cam It’s brushes totally scar http://www.radiatephoto.com/elsa/chubby-girls-dating-sites well England also webcams of jamestown settlement use. Salon brush http://doorazin.com/index.php?on-line-dating-pros-and-cons that pretty department moisturizing sumrall elementry school web cam and The Recently . Very penguin dating Were often from, since http://malasimbofestival.com/sexy-hot-girls-adult-web-cams They Dalmation blades steams nude dating game disappointed. Of daughter believe webcams from work paid with because. Since live nude ameteur web cam . Cheesy that singles cycling france but the Smells free online caught homemade sex the can after to.

tazesinden yeşil dolmalık biberlerden orta boy olanlar seçilir ve çekirdekli kısımlar çıkarılır ve mutfak ipine ağzı açık kısmı alta gelecek şekilde dizilir. Sabah güneşinin bolca olduğu havadar  bir yere asılır.

Fasulye kurutmak için; fasulyelerin en tazeleri ve renklerinin en güzeli olanlar seçilir. Fasulyeler  yapılacak yemeğe göre tasnif ederek ayıklanır ve dilimleyerek veya kırarak hazırlanır. Genelde kavurma fasulye için dişli( özellikle boncuk)  olanı tercih edip büyüklüğüne göre kırarak hazırlıyorum. Salçalı pişireceğim kuru- yeşil fasulyeyi ise dilimleyip kalın bezler üzerine serip kurutuyorum. Fasulyelerin yanmaması için çok güneşli olmayan sabah güneşinin aldığı yerleri tercih ediyorum. Suyunu iyice çektikten sonra daha gölge- havadar bir yerde kurutuyorum.

Bu işlem fasulyeler ipe dizilerek de yapılabilir.

Patlıcan kurutmak için; bu tip kuru patlıcan için kemer patlıcanı tercih ediyorum. Patlıcanın tazesinden ve kurusundan yaptığımız  yemeğe kalye deriz.

Paltıcanın tazesi, rengi en güzel olanı ve çok sert olmayanlar  seçilir ve yıkanır. Alacalı veya tamamen soyulur. Soyulan patlıcanlar iki parmak kalınlığında dilimlenir. Mutfak ipliği ile hazırlanan bir dizeye bir yada iki yemeklik kadar patlıcan dilimleri dizilir.

Büyükçe bir kaba su doldurulur ve içine tuzunu hissettirecek miktarda salamura tuzu dökülür ve eritilir. Su dolu bu kaba patlıcan dizeleri batırılır ve birkaç dakika tutulur çıkartılıp,  süzülür. Bu sayede patlıcanların kararmaması ve güvelenmemesi sağlanır. Evimizin en havadar ve güneş gören noktasına asılır. 

Domates kurusu için; domateslerin olgunlarından ve rengi tam kıvamında olanlar seçilir. Yıkanan domatesler yatay olarak ikiye kesilir. Bıçak yardımyla çok derin olmayan çizikler atılır üzerine salamura tuzu dökülür ve alttan hava alabilecek, güneşli bir yere dizilir.

Bir taraftan kuruları yaparken derin dondurucuya da bazı sebzeleri atıyorum. Sebze ve meyveyi mevsiminde yemeği sevdiğim için birkaç çeşit sebze ve meyveyi de derin dondurucuda saklamayı tercih ediyorum. Bunlardan biri barbunya fasulye…

Barbunya fasulye için;  ayıklayıp yıkıyorum ve kalın bir mutfak örtüsüne serip biraz süre suyunun geçmesini sağlıyorum ve buzdolabı poşetlerine uygun miktarlarda doldurup saklıyorum. Barbunya fasulyesini önceden haşlamak veya tatlandırmak gibi işlemlere tutmuyorum. Böylesi daha uygun geliyor.

Sadece sebze değil bazı baharlı otları da kurutuyoruz. Bunlardan en önemlisi ve çokça kullanılanı nane…

Yıkanan naneler sapları ile çok güneş görmeyen gölge bir yere serilir ve kurtulur. Kurutulan naneler saplarından ayıklanıp tane yada ufalanmış olarak saklanır.

Not: Bu fotoğraflardan bazıları annemle beraber yaptıklarımız,  yaptıklarımdan bazıları,  bazıları ise yaptığım ziyaretlerden aldığım kareler…

Bana ait kuru sebzeleri Adana’da yapamıyorum. Hepsinde annemin el emeği var.

Benzer Yazılar

Fençel- Kuzu kuşbaşı eşliğinde
Fençel- Kuzu kuşbaşı eşliğinde
Etli patlıcan dolması- Adana usulü
Etli patlıcan dolması- Adana usulü
Çitlembik- Sakızlık Turşusu
Çitlembik- Sakızlık Turşusu
Tüylü Acur
Tüylü Acur

Yorumlar
 1. sibel yüksel Ağustos 7, 2012 09:32

  Sare Hanım bende şaşırdım yazıyı görünce:)çünkü Adana’da kurumaz sebzeler.Dedim galiba biz beceremiyoruz.Bende Ankara’da başladım kuruları yapmaya.Domateslere imrendim,ben her şeyi mevsiminde yemeye,yedirmeye çalışıyorum.Allah ağız tadıyla yedirmek nasip etsin.sevgiler…

 2. Sare Ağustos 7, 2012 10:17

  Sibelcim, sebze- meyve bildiğiniz gibi Adana’nın ancak yaylalarında kurutulabiliyor. İyi dileklerinize aynen katılıyorum. Afiyetle kalın, sevgiler.

 3. pembe kekik Ağustos 7, 2012 12:26

  Bizde de kurutma işleri başladı. Biber ve dolmalık biberden başladım sırada patlıcan var.Annenin de senin de ellerine sağlık:)

 4. Sare Ağustos 7, 2012 12:46

  Pembecim, teşekkür ederim. Sana da kolay gelsin. Sevgiler.

 5. evatolyesi Ağustos 7, 2012 16:53

  Maalesef İstanbul'da bu işleri yapamıyoruz  Ankarayamı taşınsak acaba:) annenizin ve yapanların ellerine sağlık sizde afiyetle tüketin inşallah sevgiler:)

 6. Sare Ağustos 8, 2012 08:29

  Sibelcim, teşekkür ederim.

 7. Özlemaki Ağustos 7, 2012 21:23

  Rengarenk bir bereket seli. Sağlıkla yemek nasip olsun Sare. 
  Tatil dönüşü yetiştirebildiğimce ben de bir şeyler yapmak istiyorum. 

 8. Sare Ağustos 8, 2012 08:30

  Teşekkürler, Özlemcim. Daha kurutmak için zaman var. Annemin acelesi beni de hızlandırdı. Sevgiler.

 9. Tümay Ağustos 8, 2012 14:51

  Waaaaww paylaştığın bilgiler çok iyi. Ben sadece nane ve kekiğimi yapabiliyorum açıkçası ev koşullarında. Ellerine sağlık cnaım:)

 10. Sare Ağustos 8, 2012 15:05

  Tümaycım, teşekkür ederim. Sevgiler.

Yorumlar

Yorum göndermek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Adınız (required)
 : 

Email Adresiniz (required)
 : 

Website Adresiniz
 : 

Yorumunuz :