Antakya Hurması reçeli

Antakya Hurması Reçeli tarifi

Antakya Hurması Reçeli nasıl yapılır?

hurma4-4

Antakya hurması. Tam zamanı.

Cennet hurması, Trabzon hurmasıyla bildiğimiz hurmanın bir benzerini Adana’ya geldikten sonra tanıdım. Sonbaharın başında çıkan ve içi kahverengi, çikolatalı gibi kıtır kıtır bir meyve. Çok lezzetli.

Geçen gün pazarda bir lokum gibi minnacıklarına rastlayınca ne yaparım diye düşününce yemek sonrasında ikramlık meyve şekeri şeklinde reçelini yapmak düştü aklıma.

Dostlardan da “Olmuş. ” notunu alınca yayınlamak gibi bir korkum da kalmadı. Bu tip hurmalardan bulursanız denemeye değer. Buyrunuz.

hurma1-1
Malzemeler

1 kilo Antakya hurması

750gr tuz şeker

1 çay bardağı mandalina suyu

4 tane karanfil

1,750 ml içme suyu

Limon tuzu- nohut kadar

hurma2-2-2

 Yapılışı

Antakya hurmaları sap kısımları ve içindeki çekirdekleri çıkarmadan iyice yıkanıp sap kısmı özellikle fırça yardımıyla temizlenip iyice yıkanıp süzdürülür.

Büyükçe bir tencerede meyvelerin üzerine 1,750 ml içme suyu ilave edilip önce harlı kaynadıktan sonra orta ateşte hurmaların çatlamasına fırsat vermeden yarı yarıya pişmiş hale getirilir. Bu kaynama esnasında 250 ml kadar su eksiliyor.

Kaynayan sudan meyveler alınıp, suya toz şeker ilave edilip şeker eriyene kadar karıştırılır. Kaynadıktan sonra bir iki taşımdan sonra meyveler ilave edilip ocağın küçük gözünde büyük alevde kayanatılır. Bu sırada bir miktar koyulaşma sağlanır. Kaynamalar esnasında oluşan kef ara ara alınır.

Yeterli kaynama sağlandıktan sonra ateşten alınıp bir gece bekletilir..

Ertesi gün orta ateşte kaynamaya alınır bu sırada içine mandalina suyu ve karanfiller ilave edilir.

Kıvam alasıya ocağın küçük gözünde kaynatılır.

Son kaynamalarda limon tuzu da ilave edilip bir iki tıklattıktan sonra ocaktan alınır ve ilk sıcaklığı geçtikten sonra kavanozlara doldurulup ters çevrilir ve  serin bir yerde saklanır.

Afiyet olsun.

antakyahurması1-1

Hurma, A vitamini ve karbonhidrat bakımından çok zengindir.  Cilt güzelliğine katkısı olup vücudun şeker ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca başta kanser olmak üzere birçok hastalığı önlediği, sindirim sistemine bağlı hastalıklara iyi geliyor.

Benzer Yazılar

Kiraz bahçesi- Aladağ
Kiraz bahçesi- Aladağ
Erik püresi
Erik püresi
Harnup helvası, Karaisalı -Adana
Harnup helvası, Karaisalı -Adana
Portakal Çiçekli Muhallebi
Portakal Çiçekli Muhallebi

Yorumlar

Yorum göndermek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Adınız (required)
 : 

Email Adresiniz (required)
 : 

Website Adresiniz
 : 

Yorumunuz :