Pomelo reçeli

16.02.2014 | Kategori : Arşiv, Reçeller, Son Tarifler, Tatlılar

Şadok- Pomelo reçeli tarifi

Şadok- Pomelo reçeli nasıl yapılır?

pomelo8-8

Pazar, market gezerken hep aklımda ne yapabilirim olur. Devamlı alışveriş yaptığım markete bu sene şadok her kışa göre daha çok gelir oldu. Narenciyeler bitmeden yapmaya niyetlendiğim portakal reçeli için Yafa portakalını beklerken sırayı pomelo- şadok alıverdi. Kabuklarıyla birlikte etli kısmını birlikte yaptığım reçel arzu ettiğim yoğunluk ve lezzette oldu.

Malzemeler

1 tane şadok- pemolo(Genellikle sarı olan etli kısmı pembe çıktı.)

1 portakal

10 dilim taze zencefil (dilimler meyve soyacağının dilimlediği kalınlıkta)

1 limonun suyu- taze sıkılmış

Toz şeker (Bu miktar yaklaşık 500- 750gr arası idi.)

İçme suyu

pomelo3-3

 Yapılışı

Pemolo meyvesinin ve portakalın üzeri alacalı olarak rendenin ince gözünden rendelenir. Bu işlemi üstünkörü yaptım çünkü acımsı tatlı tatlardan hoşlanıyorum.

Çok kalın olmayacak şekilde dilimlenir. İç kısmındaki beyazlardan incecik alınır. Sadece kabuk kalmasından çok turunç reçelinde de yaptığım gibi beyazını üzerinde bırakıyorum lokum gibi olmasını sağlıyor.

pomelo8-8

Kabuklar uygun bir tencerede üzerini örtecek kadar su ilavesiyle bir iki tıklama olacak şekilde haşlanır. Bu işlem her seferinde suyu değiştirilmek üzere 3 defa tekrarlanır. Acısını gidermek için yaptığım işlem sayısını artırabilirsiniz.

Haşlanan meyve dilimleri soğuk suyun içinde 5 er dakika içinde bulundurularak 3 sefer daha suyu değiştirilerek acısı giderilir.

Bu işlemleri yaparken şadoğun yenebilen etli kısmı dilimlenir ve üzerindeki segmentleri ve çekirdekleri alınır.

Temizlenen meyve dilimleri uygun bir tencereye alınır ve üzerine 1 limonun taze sıkılmış suyu ve üzerini örtecek kadar içme suyu ilavesiyle orta ateşte kaynadıktan sonra 15 dakika kısık ateşte haşlanır. Üzerinde oluşan köpükler alınır.

Haşlanan meyve dilimleri suyuyla birlikte bir ölçü kabına alınır aynı ölçü kadar toz şeker de belirlenir.

Haşlanıp suyu süzülmüş şadok ve portakal dilimleri elinizle ufak darbelerle suyu sıkılır ve portakal dilimleri içte kalmak üzere rulo şeklinde sarılır ve kürdanla sabitlenir.

Uygun bir tencereye ayarlanan toz şekerin bir kısmı yayılır üzerine şadok dilimleri ve haşlanan etli kısmı yayılır ve üzeri şekerle kapatılıp 1 gece dinlendirilir.

Ertesi gün zencefil dilimleri ilave edilip önce orta  kaynadıktan sonra  kısık ateşte kabuklar şeffaflaşıp kıvam alana kadar kaynatılır.

pomelo2-2

İlk sıcaklığı geçtikten sonra kürdanlardan temizlenir ve kavanoza alınır ve serin yerde saklanır.

Taze peynir, kaymak ve tereyağının üzerine çok yakışıyor.

Afiyet olsun.

Pomelo, Çin greyfurtu diye bilinen asidi en düşük bir narenciyedir.  C vitamini zenginidir yurdumuzda şadok ya da ağaç kavunu olarak bilinmektedir.
pomelo4-4

Benzer Yazılar

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması ve Patlıcan Köftesi
Zeytinyağlı Patlıcan Dolması ve Patlıcan Köftesi
Yoğurt Tatlısı
Yoğurt Tatlısı
Havuçlu Kek
Havuçlu Kek
Kurutulmuş Yeşil Fasulye Kavurması
Kurutulmuş Yeşil Fasulye Kavurması

Yorumlar
 1. Işıl Yalçıner Şubat 16, 2014 23:20

  Sareciğim,
  Daha neler öğreneceğiz bu güzel sayfandan acaba. Pomeloyu hiç duymadım ve gördüğümü de sanmıyorum. Keşke bütün halinde bir fotoğrafını da koysaydın. Elinde varsa ve sana zahmet olmazsa ekler misin? Müthiş güzel ve yaratıcı bir reçel olmuş. Ellerine sağlık canım.

 2. Sare Şubat 17, 2014 16:27

  Işılcım, teşekkür ederim.
  Pomeloyu şadoğu mutlaka görmüşsünüzdür. Fotolarınızda çekmiştim ama çok mu olacak diye vazgeçtim en kısa zamanda dahil edeceğim.
  Çok lezzetli oldu, kesinlikle tavsiye ederim.
  Sevgilerimle…

Yorumlar

Yorum göndermek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Adınız (required)
 : 

Email Adresiniz (required)
 : 

Website Adresiniz
 : 

Yorumunuz :